Arbeiders ArcelorMittal Gent verwerpen CAO-voorstel
De arbeiders van ArcelorMittal in Gent hebben het voorstel voor een nieuwe cao met een duidelijke meerderheid verworpen. Bijna 70% stemde tegen het voorstel, dat na moeizame onderhandelingen en met de hulp van een externe bemiddelaar tot stand kwam. De vakbonden dienen daarom een stakingsaanzegging in. Als er geen nieuwe gesprekken starten, kan er vanaf volgende week in principe een staking volgen.
‘Er is massaal gestemd: 90% van de arbeiders heeft deelgenomen en het resultaat is erg duidelijk. Het voorstel gaat niet ver genoeg’, zegt Stijn Van Geem (ABVV-Metaal). ‘We hopen dat er nog marge is, want het is duidelijk dat de arbeiders meer verwachten.’
Hij voegt daaraan toe: 'Wij weten dat de staalsector in Europa moeilijke tijden doormaakt, maar de arbeiders van ArcelorMittal Gent hebben de voorbije periode heel hard gewerkt en sterke resultaten geboekt. Het is logisch dat daar iets tegenover moet staan.’
Door de loonnormwet – die een loonmarge van 0% oplegt voor de periode 2025-2026 – was een structurele loonsverhoging niet mogelijk en werd vooral gewerkt met een systeem van premies.